Záložka do knihy spája školy

27.11.2020

Radosť z čítania ukrytá vo veršoch básní alebo v próze.

Ministerstvo tvorí databázu 1 000 video hodín pre školy a žiakov

25.11.2020

Počas zatvorenia škôl Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spúšťa projekt, ktorý pomôže učiteľom a žiakom zvládnuť vzdelávanie dištančnou formou.

Robot Photon v službách nášho školského klubu detí

24.11.2020

Photon je svetovo prvou robotickou hračkou, ktorá sa dokáže zdokonaľovať spoločne s deťmi.

POMÔŽ NÁM S VIANOČNÝM POZDRAVOM

23.11.2020

Blíži sa čas Vianoc a my hľadáme mladých umelcov, ktorí by nám pomohli vytvoriť Vianočný pozdrav ministra školstva.

Oslavujeme

19.11.2020

Pandy tešia tento týždeň našich kamarátov - škôlkarov.

Krásna oslávenkyňa

18.11.2020

Vietor sa pohrával s pavučinkami. Bolo príjemne. Babie leto doprialo slnečné lúče všetkým. Vysoká breza sa usmievala, keď ju jeseň pomaly prebúdzala k životu.

Zdalo by sa, že sa niekde stala chyba, veď práve príchod jesene predznamenával stíšenie. Ale v okolí brezy a oranžovej budovy uprostred ulice to bolo úplne inak. Tešili sa na ruch a krik, ale aj spev a rozhovory mnohých. Na hlasy, ktoré sa ozývali z každej miestnosti budovy.

Breza sa so svojimi konármi nakláňala k budove, dokonca aj listy sfarbené do žlta, hneda či bordova popierali zákon príťažlivosti, akoby jej chceli vtlačiť bozk na skryté líce. Cez noc sa kmeň brezy zvlnil, aby mohla skoro ráno príchodiacich privítať a voviesť ich do čarovnej siene. Každý, kto v to ráno prešiel vstupnými dverami budovy, mal pocit, že sa ocitol v akomsi rozprávkovom svete. Uprostred siene stáli stoly prestreté bielym obrusom, pripravené na slávnostný obed. Na každom stole bola vo vysokej váze umiestnená kytica jesenných listov. Vôkol stolov boli na maliarskych stojanoch pripevnené farebné plagáty. Niekde to boli písmená napísané ešte roztrasenou rukou, no úhľadne. Inde niekoľkomiestne čísla vykúkajúce z machulí a tiež váhy so skúmavkami čakajúce na svoj veľký objav. Dokonca aj mapy, stroj na tlačenie kníh, kruhy s hrazdou v horúcom tanci i kostra ľudského tela. Keď sa oči z tohto koncertu spamätali, prebudili sa uši a to, čo počuli, bolo niečo nádherné. Tóny vychádzajúce z neviditeľných nástrojov vytvárali hosťom na tele husiu kožu. Áno, mnohí si až vtedy uvedomili, že sú na oslave niekoho, kto má ten najlepší vkus, u ktorého sa prepletá veda s umením, zložité s jednoduchším, cit s rozumom.

Všetci hostia nasýtení okolitou krásou sa začali otáčať a pýtať sa: „Kto vlastne oslavuje? Kto toto všetko pre nás pripravil?“ Vtom do siene vošla breza, ktorá sprevádzala vysokú, štíhlu dámu. Dáma bola očarujúca. Jemné šifónové šaty purpurovej farby a svetlohnedé vlasy vypnuté dohora v nej podčiarkli skutočnú kráľovnú. Keď zastali uprosted, breza prehovorila: „Milí hostia, malí a či veľkí, vítam Vás všetkých na oslave 40. narodenín mojej priateľky, múdrej a krásnej dámy. Ani si to neuvedomujete, ale vy všetci s ňou nejako súvisíte, či ste žiaci alebo už rodičia, pedagógovia či riadaci alebo prevádzkoví zamestnanci. Bolo Vás za tých 40 rokov dosť a som rada, že v tomto akomsi rozprávkovom svete, kde sa steny budovy dajú predĺžiť a miestnosti zväčšiť, sme sa mohli všetci stretnúť  a osláviť čas strávený v Základnej škole Jána Amosa Komenského v Revúcej. Milá naša priateľka, prajeme Ti všetci veľa usmievajúcich a šťastných detí, túžiacich po poznatkoch a získavaní mnohých zručností, spokojných a energických zamestnacov a riadiacich, ktorí robia múdre a zodpovedné rozhodnutia, aby boli všetci hrdí na svoju alma mater a s láskou spomínali na roky strávené s Tebou. Milá naša piateľka, uži si krásny, slávnostný čas...“