Mapa stránky Preskočiť navigáciu k obsahu
Internetová žiacka knižka Jedálny lístok

Novinky

Aktuálny oznam k vyučovaniu od 22.03.2021

09.04.2021

Od 22.03. 2021 bude v ročníkoch 1.- 4. ZŠ pre žiakov zabezpečené prezenčné vyučovanie.

Veľkonočná súťaž - VYHODNOTENIE

Veľkonočná súťaž - VYHODNOTENIE

07.04.2021

V rámci Detskej atletiky sa uskutočnila Veľkonočná výtvarná súťaž v tvorbe omaľovaniek.

Európsky kvíz o peniazoch

01.04.2021

Minulý týždeň sa chlapci z 9.B zapojili do Európskeho kvízu o peniazoch. V národnom kole bolo vyše 900 zúčastnených.

Úspech našich matematikov

31.03.2021

16.3.2021 sa konalo krajské kolo Matematickej olympiády, kategórie Z9.

Jan Amos Komenský

28.03.2021

Pedagóg, filozof, spisovateľ a teológ Jan Amos Komenský sa narodil pred 429 rokmi, 28. marca 1592.

Všetky novinky

Súťaž Junior Internet

11.03.2021

Prečítajte si ďalší príspevok do súťaže Junior Internet - kategória Junior Text. Autorkou je Daniela Ďurišková z 9.B.

Akú podobu by mala mať veda, ktorá bude hnacím motorom Slovenska aj celej EÚ?

Čo nás priviedlo k dnešnému typu vedy?

Pozrime sa na to z minulosti... Veda siaha už k naším neskúseným predkom z praveku, starovekým Grékom, Egypťanom či Rimanom. Nepozerám sa na ňu teraz z odborného hľadiska. To kde sme teraz, by sa bez vedy, vytrvalého skúmania, posúvania možností nikdy nebolo udialo.

Ani najväčší odborník by na 1000% nevedel opísať to , čo všetko inteligencia  a zmýšľanie človeka dokáže. Privilégium ľudskej inteligencie a zmýšľania dovoľuje posúvať nie len vedcov, ale aj bežných ľudí . Mnoho našich nápadov síce pomáha nám, no nepomáha našej planéte. K tomuto sa viaže téma zelenej ekonomiky.

Zelená ekonomika

Zelená ekonomika sa vzťahuje a zameriava hlavne na znižovanie rizík a nástrah , ktoré vytvárame životnému prostrediu. Správa spred pár rokov hovorí veľmi pravdivo, že pokiaľ má zelená ekonomika fungovať, musí byť nie len efektívna, ale aj spravodlivá. K tomu aby mohla fungovať sa viaže XY faktorov.

Súčasná veda

Vedci majú v dnešnej dobe vysoké ambície na to, aby priviedli planétu, jej zdroje a fungovanie na správne koľaje a aby sme spoločnými silami nezruinovali aj to, čo ešte dýcha nádejou. Je asi zbytočné rozoberať tému ako sa správame k svojmu okoliu. Ako čerpáme zdroje planéty a ničíme to, čo sa na Zemi roky vyvíjalo a chránilo. Či už sú to zvieratá, prostredie, príroda atď. Za pozitívne berme to, že ľudia z minulosti by pozerali, čo veda dokazuje a kam až sa posúva. Ako digitalizácia a modernizácia zvyšuje kvalitu bežného života, ako ho v nohých prípadoch dokáže uľahčiť, či už spôsobom komunikácie, pomoci ľuďom, ktorí si sami nevystačia a pomáhajú im roboty, ktoré fungujú v zahraničí ako pomocníci pri zvládaní tejto situácie. Stále sa zdokonaľujú a sú stále žiadanejšie, majú zmýšľanie a inteligenciu a sú naprogramované k stereotypu života bežného človeka. Nič však nie je dokonalé, roboty sú len prístroje a my sme LEN ľudia, čo znamená , že ,,chybička se občas vloudí´´, a z môjho pohľadu aj napriek všetkým svojím funkciám roboty nenahradia čaro živej ľudskej komunikácie.

No a akú podobu by mala mať hnacia veda?

Už teraz je všetko na vysokej úrovni, no kedykoľvek sa môže čokoľvek pokaziť a každý nápad môže zlyhať. Avšak podľa môjho názoru, by mali vedci vo svojom obore vedy posúvať svoje nápady, vylepšenia a ambície nahor. Podstatné je, aby sa vedci zo žiadnej krajiny nespoliehali čisto na zahraničie (samozrejme sme tu na to, aby sme si pomohli), no nikdy nevieme , kedy si budeme so svojimi možnosťami vystačiť sami, ako napríklad ako v týchto dňoch, kedy by obyvatelia nutne potrebovali vakcínu či liek, ktorý by zastavil celé šialenstvo. Čo tým chcem povedať je, aby vedci na Slovensku , ale aj celkovo vo svete prišli s nápadom v prvom rade na šetrenie energie,  záchrany životného prostredia, zmiernenia šialenstiev vo svete, s nápadom ako posunúť humanitné, prírodné, spoločenské či lekárske vedy.... Aby sa veda s ,,výbušným´´ nápadom presadila doma aj v zahraničí a posunula ľudstvo vpred, aby ubezpečila ľudí, že sa nemusia báť nových vynálezov, nápadov, prístrojov a plánov. Cieľom svetovej vedy by malo byť spríjemniť kvalitu života, posunúť ho opäť na novú , lepšiu úroveň, modernizovať a zároveň nezničiť to, čo je najkrajšie a najvzácnejšie, ponaučiť nepoučiteľných ľudí, v ktorých z veľkej časti problémy dnešnej doby pramenia , pripraviť nastávajúcu cestu po poznaní pre následníkov ich povolania. Nuž napokon budúcnosť nás, našu Zem  a naše možnosti nezachráni. Veda naberá na sile každým okamihom, ktorý môže niekedy znamenať všetko. Napokon nič konkrétne, nič iné, len pokračovať v stopách, ktoré boli ponechané a zdokonaľovať, vylepšovať a modernizovať ich. I tak sme už pomerne ,,rozmaznaní´´ a na otázku ČO BY SME BEZ VŠETKÉHO, ČO JE PRE NÁS SAMOZREJMOSŤOU ROBILI, by s istotou odpovedal len málokto.

Daniela Ďurišková.9.B