Mapa stránky Preskočiť navigáciu k obsahu
Internetová žiacka knižka Jedálny lístok

Novinky

Celoštátne finále - 3. miesto

Celoštátne finále - 3. miesto

23.05.2022

Bronzová medaila pre nášho skvelého Matúša Makróczyho v celoštátnom finále súťaže Čokoládová tretra v hode raketkou - výkon 39,54m.

Deň Zeme 2022

Deň Zeme 2022

20.05.2022

VSP Stredný Gemer vyhlásilo v mesiaci apríl umeleckú súťaž Deň Zeme 2022. Súťažilo sa v troch kategóriách a výtvarné práce boli vystavené v Múzeu v Jelšave.

Učili sme sa v Košiciach

Učili sme sa v Košiciach

19.05.2022

“Neverte všetkému, čo sa vám predkladá. Skúmajte a presvedčte sa sami o všetkom.” J. A. Komenský

Športuje celá škola

Športuje celá škola

18.05.2022

Parádny výsledok - 107 pretekárov v hode raketkou a náš Matúš Makróczy skončil celkovo druhý.

Beh revúckym chotárom

Beh revúckym chotárom

17.05.2022

3. ročník pretekov Beh revúckym chotárom je za nami. Tradične sme objednali krásne slnečné počasie a účasť bola tiež tradične veľmi bohatá. Na štart sa postavilo vyše 120 dospelých bežcov a presne 169 detí od dvoch do 15 rokov.

Všetky novinky

Dejepis je zážitok

02.05.2022

Dejepis trochu inak - zážitkové vyučovanie siedmakov malo úspech.

 

+

Posledný aprílový piatok strávili naši siedmaci v Banskej Bystrici. Cieľom ich cesty bolo stredoslovenské múzeum, konkrétne Matejov dom. Tento viac poschodový dom bol postavený za vlády panovníka Mateja Korvína a slúžil ako sklad rôznych surovín či zbraní. Expozícia múzea nám poskytla pohľad do čias, keď Banská Bystrica bola známym banským mestom, v okolí ktorého sa ťažila meď a fungovali v ňom rôzne remeselné cechy. Dozvedeli sme sa, ako mesto vtedy vyzeralo, pokiaľ siahali hradby a že na námestí bývali bohaté nemecké rodiny, z ktorých sa volil richtár.

Samotnú voľbu richtára si žiaci aj vyskúšali v rámci zážitkového vyučovania. Pobavili sa svojimi rolami notára, farára, slúžky či felčiarky. Richtár sa v tých časoch volil každoročne na Silvestra, nedostával však za túto dôležitú funkciu plat, takže to musel byť bohatý občan. Spomínaná téma je obsahom učiva dejepisu v 7. ročníku, tak veríme, že týmto spôsobom si ju žiaci ľahšie osvojili.

Z ostatných vystavených exponátov chlapcov zaujali najmä vystavené zbrane, dokonca si vyskúšali aj helmu vojaka, ktorá bola neuveriteľne ťažká.. Na pamiatku bolo možné vyraziť si aj mincu, ktorá z jednej strany zobrazuje erb mesta a z druhej Matejov dom.

Pekné počasie nám umožnilo popozerať si aj okolie múzea, baštu, kostoly a tiež meštianske domy na  námestí. Plní zážitkov a spokojní, že sme po dlhom čase mali šancu znovu vyraziť do sveta, sme sa vrátili domov.