Zvládli sme to na výbornú…

Zvládli sme to na výbornú…

 

Presne pred mesiacom sme písali pár slov o našej návšteve v poľských Ledzinách  a dnes môžeme opäť s odstupom niekoľkých dní zdieľať s Vami naše postrehy a pocity. Pre našich partnerov sme si pripravili pestrý a podľa mnohých žiakov nabitý program. Po príjazde našich priateľov sme sa spolu naobedovali, naše pani kuchárky nám upiekli fantastické buchty. Presunuli sme sa do Múzea prvého slovenského gymnázia, kde sme mali pripravenú pútavú prezentáciu. Po dlhej ceste sa naši poľskí kamaráti už tešili do rodín. Druhý deň bol ako každý iný deň školského roka. Žiaci prišli do školy a začali hodinou anglického jazyka. Pokračovalo sa telesnou výchovou, počas ktorej si mnohí mohli prvýkrát zahrať kinball. Popoludnie sme strávili aktivitami v troch tvorivých dielňach – divadelnej, výtvarnej a športovej. Divadelníci nacvičovali divadlo v anglickom jazyku, v našom Art-centre sa vyrábali originály tričiek a maľovali sme rôzne motívy na tašky. V telocvični si žiaci mohli zahrať volejbal, basketbal… Pred večerom nás rozospievali a roztancovali členovia folklórneho súboru Lykovec. Tretí deň sme hneď ráno v našej čitárni privítali primátora nášho mesta, ktorý nám dal možnosť klásť akékoľvek otázky. O pár minút neskôr sme už v malých skupinkách absolvovali exkurziu v nahrávacom štúdiu. Popoludní sme sa už znova usadili v čitárni a niektorí doslova s otvorenými ústami sledovali prezentáciu o Gemeri podanú cez predchádzajúce dva projekty realizované s partnerskou školou v Ledzinách. ,,Za desať dní sa toho dá naozaj veľa urobiť.“ zhodli sa viacerí naši žiaci. Divadelníci nám s radosťou zahrali mini divadelné prestavenie. Prišiel večer, na ktorí sa všetci tešili – pizza, diskotéka, noc v škole. Štvrtok ráno bol dosť ťažký. Skoro ráno budíček, raňajky, ešte dokončenie toho, čo sme nestihli za predchádzajúce dni. Potom už len dlhé lúčenie a slzy. Tie štyri dni ubehli kozmickou rýchlosťou. Opakoval sa scenár z Ledzín, keď sme našich kamarátov odprevádzali behom so slzami v očiach, ale s vierou, že sa opäť stretneme.

 

Účastníci projektu

 

Ešte pár myšlienok nás, organizátorov. Veľmi nás teší, že žiaci z Poľska zhodnotili naše malé mesto slovami: „Máte tu viac atrakcií ako u nás!“ Určite k tomu prispeli naše aktivity, ktoré sme vyberali veľmi uvážene a snažili sme sa vyhýbať malým chybičkám, ktoré sa objavili na návšteve v Ledzinách, tie sa týkali hlavne časových posunov. Veľmi si vážime prácu celého nášho projektového tímu. Začneme pani kuchárkami, ktoré pre nás s láskou varili naozaj chutné jedlá. Pani učiteľky Ľubka Hláveková a Mirka Meriačová nám pomohli pri vyučovaní anglického jazyka. Pán učiteľ Rolko Gažúr sa žiakom naplno venoval v telocvični. Alenka Kvetková so žiakmi z oboch škôl zvládla nacvičiť doslova za pár hodín krásne divadielko. Anka Joachimová bola vo svojom živle, keď prezentovala kroje nášho regiónu a so žiakmi tancovala mazurku. Beátka Zacharová pripravila žiakom prekvapenie v podobe možnosti kreatívne si vytvoriť vlastnú plátennú tašku a tričko. Fantázii sa medze nekládli a jedna nádherná taška putovala aj do Ledzín ako  darček pre pani primátorku. Náš bývalý žiak Tomáš Kontra nám v malých päťčlenných skupinách umožnil návštevu svojho nahrávacieho štúdia, kde každý z nás mal priestor povedať či zaspievať to, čo sme práve v tú chvíľu cítili, potrebovali nahlas dať zo seba.

Pár slov k aktivitám, ktoré neboli naplánované. Ako prví sme mali možnosť navštíviť priestory LITTERRY, kvôli bezpečnosti v prilbách, vestách a návlekoch. Pán Jozef Balužinský a pani Viktória Valašteková nás ochotne previedli celým komplexom. Priznávame sa, že sme nenachádzali slová. Jednoducho geniálny projekt! Viktória Valašteková je naša bývalá žiačka a až teraz sme sa dozvedeli, ako ju ovplyvnila naša škola a pobyt s poľskými partnermi v predchádzajúcich projektoch práve so školou v Ledzinách. Viktória na druhý deň v čitárni žiakom a kolegom vo vizualizácii odhalila, o čom bude LITTERRA a čo si pod týmto označením môžeme predstaviť. Je o priestore pre fantáziu bez hraníc, miestom, kde spolu tvoríme náš vesmír.

Lenke Trajteľovej, takisto žiačke našej školy, vďačíme za prezentovanie projektov Rozdielnosť podobností a Posolstvo minulosti pre súčasnosť. Lenka nám s úsmevom na tvári prezradila, že priateľstvá, ktoré vznikli pred štrnástimi – desiatimi rokmi, stále pretrvávajú a mnohí, dnes už dospelí ľudia, sa plánujú stretnúť. Veľmi si vážime, že naše pozvanie na posedenie v príjemnej čitárni prijali rodičia žiakov, ktorí boli účastníkmi projektu. Aj pri týchto rozhovoroch sme sa veľa dozvedeli o tom, aký bol ich pohľad na dni, keď do ich rodín zavítal na pár dní niekto nový, dovtedy úplne neznámy človek. Všetci rodičia prijali poľské deti a starali sa o ne ako o svoje vlastné. Veľmi pekne ďakujeme.

Veľmi si vážime, že popri všetkých povinnostiach pani Maria Horst, riaditeľka Szkoły Podstawowej nr 4 im. Św. Barbary w Lędzinach, strávila s nami, podľa jej slov, nezabudnuteľné chvíle v spoločnosti dlhoročných priateľov. S pani Urszulou Karwath, koordinátorkou projektu v Poľsku, sme si mali možnosť vymieňať skúsenosti, poznatky v oblasti vzdelávania a zároveň sme spolu za pochodu riešili situácie, ktoré vyvstávali počas štyroch dní s našimi takmer päťdesiatimi žiakmi. Pani Dorota Żak, ktorá bola prvýkrát na takomto výmennom pobyte, nám vo všetkom pomáhala aj svojím príjemným úsmevom.

Ako je už u nás zvykom, vždy sa pýtame na názor a to predovšetkým žiakov, pretože bez nich, nech by bol projekt napísaný akokoľvek pútavo, zaujímavo, by nebol realizovateľný. Máme teda úžasné postrehy, nápady, názory, ktoré nám pomôžu pri realizovaní podobných aktivít v budúcom školskom roku. Je to totiž prianie nielen našich, ale aj poľských žiakov, učiteľov. A to je pre nás najlepšia vizitka. Robili sme to najlepšie, ako sme vedeli.

 

Za projektový tím Viera Sofia Andrassy